سازمان حج و زیارت استان اصفهان

تاریخ: 30 June 2014

دور جدید ثبت نام های عتبات از دهم تیرماه / کاهش 10 درصدی هزینه سفر عتبات

رئیس سازمان حج و زیارت از کاهش 10 درصدی هزینه های سفر عتبات خبر داد و گفت: دور جدید ثبت نام های عتبات مربوط به اعزام های بعد از ماه مبارک رمضان از دهم تیرماه آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران گفت: دور جدید ثبت نام های عتبات مربوط به اعزام های بعد از ماه مبارک رمضان از روز سه شنبه دهم تیرماه آغاز می شود و بر اساس وعده سازمان حج و زیارت هزینه سفر در این دوره 8 تا 10 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: همه ساله با پایان یافتن ماه شعبان به منظور ایجاد فرصتی برای بازسازی و رفع نقایص هتل ها و تمدید قرارداد با شرکت های عراقی، عملیات اعزام به عتبات به مدت یک ماه متوقف می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: از آنجایی که در سالهای گذشته بدلیل آنکه  قرارداد حقوقی با شرکت های عراقی وجود نداشت بعضا در مناسبت ها هتل های محل اسکان زائران ایرانی به دیگر زائران اجاره داده می شد اما امسال برای رفع این مشکل برای اولین سال قرارداد حقوقی با شرکت های عراقی در زمینه خدمات دهی به زائران منعقد شده است.

اوحدی از حذف 35 هتل بی کیفیت از چرخه خدمات رسانی به زائران ایرانی خبر داد و گفت: با اعزام کمیته مسکن سازمان حج و زیارت به عراق هتل های محل اسکان زائران ایرانی در کربلا، نجف و کاظمین طبقه بندی و درجه بندی شده اند و بسته های سفر در دوره جدید بر اساس این درجه بندی قیمت گذاری شده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در روزهای پایانی اعزام های عتبات در دوره گذشته بدلیل تجاوز گروه تکفیری داعش به استان های شمال و شمالغربی عراق با مشورت شورای عالی امنیت ملی و بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری به این نتیجه رسیدیم که از زائران انصرافی این ایام حتی در صورت صدور ویزا خسارت دریافت نشود و اولویت آنان برای اعزام در دوره های بعد حفظ شود.

سعید اوحدی با بیان اینکه تأمین امنیت و سلامت زائران اولویت اول سازمان حج و زیارت است، اضافه کرد: در ایام اخیر از آنجایی که امنیت کامل در نجف و کربلا برقرار بود، بدلیل حفظ امنیت زائران کلیه پروازهای عتبات به فرودگاه نجف انتقال یافت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در این ایام حتی یک حادثه برای زائران ایرانی اتفاق نیفتاد، ادامه داد: فردای روزی که اعلام کردیم زائران ایرانی از کاظمین تخلیه شوند متاسفانه شاهد بودیم که با وقوع انفجار 29 شهروند عراقی در کاظمین کشته شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: اعزام های عتبات از نیمه دوم ماه مبارک رمضان تنها بصورت هوایی آغاز خواهد شد و در مردادماه چنانچه وضعیت امنیتی عراق بصورت صددرصد تضمین شود، اعزام های زمینی از سر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه ثبت نام های جدید عتبات برای اعزام های زمینی و هوایی از دهم تیرماه آغاز خواهد شد، گفت: در اعزام های دور جدید سفرهای زمینی با 15 تا 20 روز تأخیر انجام خواهد گرفت و با پیگیری هایی که از دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق و سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور داشته ایم، برای اعزام های هوایی مشکلی وجود نخواهد داشت.

مهندس اوحدی ادامه داد: تا برقراری صددرصد شرایط امنیتی زیارت کاظمین در برنامه سفر عتبات قرار داده نخواهد شد و سامرا نیز بدلایل امنیتی چند سالی است که از برنامه سفر حذف شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: هزینه اعزام های هوایی عتبات در دوره های گذشته یک میلیون و 223 هزار تومان تا یک میلیون و 433 هزار تومان بوده که این میزان در دوره جدید اعزام ها به یک میلیون و 130 هزار تونان تا یک میلیون و 312 هزار تومان کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بسته های سفر دو و سه روزه در دور جدید اعزام های عتبات گنجانده شده است ، از سفرهای ویژه 12 روزه عتبات در ماه مبارک رمضان با هزینه 20 تا 25 درصد ارزانتر خبر داد.

گفتنی است ثبت نام جدید سفرهای عتبات برای اعزام های ششم مرداد تا چهارم مهرماه از روز سه شنبه دهم تیرماه از طریق مراجعه مستقیم به دفاتر خدمات زیارتی سراسر کشور و یا مراجعه با سایت www.atabat.org.ir   انجام می گیرد.

ثبت نام جدید سفرهای عتبات عالیات از دهم تیرماه آغاز و تا تکمیل ظرفیت کاروان ها ادامه خواهد داشت.