سازمان حج و زیارت استان اصفهان

تاریخ: 19 September 2017

حج امسال عزتمند و توام با آرامش برگزار شد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال حج عزتمند و توام با آرامش برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، حمید محمدی در نشست خبری روز سه شنبه با بیان این مطلب که امسال حج همانگونه مورد انتظار مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، دولت و مردم عزیز بود، عزتمند توأم با امنیت، احترام و آرامش برگزار شد، اظهارداشت: این توفیق فقط با عنایت خداوند حاصل شد.

وی با اشاره به فضای سنگینی که پیش از برگزاری مراسم حج وجود داشت، گفت: این فضا از سر دلسوزی و نگرانی مسئولان بود و متاسفانه در برخی از شبکه های مجازی نگاه منفی نسبت به کلیت حج ترویج داده می شد.

۷۵ درصد حجاج توسط هواپیماهای جمهوری اسلامی عازم حج شدند

محمدی با اشاره به مشکلات و محدودیت ها افزود: ما پس از توافق با  عربستان ۴ ماه از مسائل اجرایی عقب بودیم، و بسیاری از زیرساختها را از دست داده بودیم، بنا بر این نیاز به تلاش مضاعف بود.

وی با اشاره به برخی از این مشکلات گفت: به عنوان مثال در عربستان همه هتلها به اجاره رفته بود، این در حالی است که در حج امسال با افزایش ۲۰ درصدی زائران همه کشورها و افزایش ۳۵ درصدی زائران خودمان روبرو بودیم.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در شروع پرواز حجاج هنگامیکه دو شرکت عربستانی اعلام انصراف دادن عملا حدود ۲۰ هزار نفر بدون پرواز بودند.

وی ادامه داد: با تلاشهای صورت گرفته پرواز حجاج با ظرفیتهایی موجود  کشور انجام شد، به طوری که ۷۵ درصد حجاج توسط هواپیماهای جمهوری اسلامی عازم مکه شدند.

عزیمت کاروانها به جمرات مانیتور و رصد می شد

محمدی با بیان اینکه یک ساختار منسجم برای ایام تشریق وجود داشت، گفت: در این ایام دومیلیون و ۴۰۰ هزار نفر در یک نقطه جمع می شوند که اداره این جمعیت پیچیدگی های بسیاری دارد، اما با پیگیری ها و مدیریت صورت گرفته به خوبی این ایام سپری شد.

وی با اشاره به هماهنگی و همدلی بین بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی و دیگر نهادها گفت: هماهنگی میان نهادهای مختلف عامل اصلی برنامه ریزی بسیار منسجم و دقیق ما بود.

محمدی ادامه داد: برنامه زمانبندی برای عزیمت به جمرات با هماهنگی مسئولان حج عربستان برگزار شد و خوشبختانه در این زمینه مشکلی نداشتیم.
 .

محمدی به مچ‌بند راهنمای زائر اشاره کرد و گفت: مچ‌بندها بسیار کارساز بود و اثر روانی بسیار خوبی برای حجاج داشت و از این طریق تعداد راهنماها عملا چندبرابر شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به بحث امنیت غذایی که امسال اهمیت ویژه ای داشت، گفت: سه آشپزخانه مرکزی غذای ۸۶ هزار زائر را آماده و در ۹۳ هتل توزیع می کردند و امنیت غذا از لحظه ورود اقلام غذایی تا توزیع کنترل می شد.

محمدی ادامه داد: ما امسال ۱۵ هزار زائر اهل سنت نیز داشتیم، لذا ساز و کار ویژه ای به ویژه در منا برای آنها دیدیم.

وی افزود: ستاد حج  برای ارایه خدمات به اهل ستا در روز هشتم ذی الحجه در منا مستقر شدند و این ۱۵ هزار زائر با سرویس های مناسب به عرفات منتقل شدند.

۷۰ درصد زائران بالای ۵۰ سال بودند

محمدی در ادامه گفت: امسال برای ارایه خدمات پزشکی در منا و عرفات مجوزهای لازم اخذ شد، ضمن اینکه بحث آموزش و توجیه حجاج نسبت به گرمازدگی هم در ایران و هم در موسم حج توسط مرکز پزشکی به خوبی صورت گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به سن حجاج گفت: به لحاظ سنی زائران زیر ۳۰ سال ۱.۳ درصد، بین ۳۰ تا ۵۰ سال ۲۸ درصد و از ۵۰ تا ۱۰۰ سال ۷۰ درصد حضور داشتند.

محمدی تاکید کرد: افراد بالای ۵۰ سال به دلیل سختی های حج به ویژه در ایام تشریق با مشکلاتی همراه بودند که حمایت های لازم از آنها صورت گرفت.

وی افزود: بازگشت حجاج ایرانی از ۱۴ شهریور آغاز شده که تاکنون ۶۵ هزار نفر به ایران بازگشته اند. آخرین زائران ما نهایتا تا ۴ مهر به ایران بازمی گردند و در حال حاضر ۲۱ هزار زائر در سرزمین وحی هستند که ۱۳ هزار نفر در مدینه و ۸ هزار نفر در مکه هستند.