Saturday 19 September 2020
EN

حج تمتع

View Article

صرفه جویی 55 میلیون ریالی در اجاره مسکن حجاج/اقامت 6 روزه در مدینه

صرفه جویی 55 میلیون ریالی در اجاره مسکن حجاج/اقامت 6 روزه در مدینه

رئیس سازمان حج و زیارت به تلاش های صورت گرفته در عقد قراردادهای مسکن حج تمتع اشاره کرد و گفت: امسال توانستیم با همکاری دست اندرکاران حوزه مسکن و تلاش‌های صورت گرفته ۵۵ میلیون ریال سعودی در اجاره مسکن صرفه جویی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در همایش متمرکز آموزشی توجیهی زائران حج تمتع ۹۸ استان تهران با اشاره به مساعدتهای کارگزاران، دست اندرکاران حج، مدیران کاروانها و حجاج حج تمتع امسال به هموطنان مناطق سیل زده اظهار کرد: در ایام تشکیل جلسات آموزشی شاهدیم که مساعدتهایی از سوی حجاج و دست اندرکاران حج تمتع به هموطنان مناطق سیل زده کشورمان صورت گرفته که این عملکرد دست اندرکاران حج و حجاج جای قدردانی دارد.
وی افزود: سفر حج واجب و عزیمت به سرزمین وحی با سایر مسافرتها متفاوت است چرا که حاجی خود را برای مهمانی خداوند آماده می کند.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به وظایف سازمان حج و زیارت در قبال زائران اشاره کرد و گفت: سازمان حج و زیارت مکلف به برنامه ریزی و اجرای حج و سفرهای زیارتی در کنار بعثه مقام معظم رهبری و سایر نهادها است.
رشیدیان با بیان اینکه سازمان حج و زیارت به برنامه‌ریزی و اجرای خدمات برای زائران می‌پردازد، اظهار کرد: یکی از راهکارهای برنامه ریزی برای موسم حج، بهره گیری از آسیب شناسی ها و نظرات کارشناسی است که به همین سبب امسال نیز آسیب شناسی کاملی صورت پذیرفته و تاثیرات مثبتی برای حجاج به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: برنامه ریزیها برای حوزه حج و زیارت با تلاش تمامی دست اندرکاران انجام گرفته که امیدواریم امسال هم حجی روان توأم با آرامش و دستاوردهای معنوی را شاهد باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: تلاش‌ها و همراهی حجاج و هدایتهای نمایندگی ولی فقیه می تواند ما را در پیگیری برنامه‌ریزی‌ها و بهره‌وری کامل موفق گرداند.
رشیدیان به موضوع ارز در نظر گرفته شده برای مسائل اجرایی حج تمتع ۹۸ اشاره کرد و افزود:امسال با مساعدت دولت و بانک مرکزی نرخ ارز برنامه های اجرایی حج تمتع با ارز ۷ هزار تومان تامین شد.

وی افزود: با پیگیری‌های نماینده ولی فقیه، تلاشهای سازمان و با توجه به سیاست های انقباضی و کاهش هزینه های سربار متوسط قیمت حج تمتع امسال ۲۵ میلیون تومان تعیین شد که البته این قیمت به تناسب کاروانها و محل اسکان آنها بین ۲۱ تا ۲۸ میلیون تومان در نظر گرفته شد.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: البته در تمامی برنامه ریزیها به موضوع کیفیت، تامین نیازهای حجاج و همچنین رعایت عزت آنها نیز توجه ویژه ای شده است.
رشیدیان به تلاش های صورت گرفته در عقد قراردادهای مسکن حج تمتع اشاره کرد و گفت: امسال توانستیم با همکاری دست اندرکاران حوزه مسکن و تلاش‌های صورت گرفته ۵۵ میلیون ریال سعودی در اجاره مسکن صرفه جویی کنیم.
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به موضوع تفاوت کیفیت مسکن مدینه و مکه مکرمه اشاره کرد و گفت: در مدینه منوره به دلیل تخریب هتلهای اطراف حرم و عدم ساخت و ساز آنها با مشکل کمبود هتل مناسب مواجه بوده ایم که بنابراین موضوع هتلها در مکه و مدینه از لحاظ کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند؛ البته به دلیل مسائل ذکر شده در مسکن مدینه اقامت زائران در این شهر 5 شب و 6 روز خواهد بود که مدیران کاروان‌ها باید در این خصوص اطلاع رسانی لازم را انجام دهند و زائران هم بهترین بهره معنوی را از زمان تعیین شده کسب نمایند.
رشیدیان در ادامه به موضوع تغذیه و تدارکات زائران در حج تمتع پرداخت و اظهار کرد: میزان کالری مناسبی به دلیل فشردگی اعمال و مناسک و حضور زائران در بازه زمانی تعیین شده باید به زائران ارائه شود که برنامه ریزی کاملی برای تغذیه حجاج بنابر ضوابط کشور میزبان و ذائقه های زائران در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: شاید برخی غذاها با ذائقه مردم مناطق مختلف کشورمان که در ایام حج حضور می یابند متفاوت باشد اما برنامه ریزی تعیین شده بنابر تجربیات و آسیب‌شناسیهای سالهای گذشته صورت گرفته است.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: امیدواریم تغذیه و برنامه غذایی مورد رضایت زائران واقع شود.
رشیدیان با اشاره به موضوع انتقال حجاج توضیح داد: تلاش شده تا از ظرفیت هواپیمایی داخلی برای حمل و نقل حجاج استفاده کنیم و از تمامی زحمت کشان این عرصه نیز تلاش و قدردانی می‌کنیم.
وی به سایر برنامه ها و خدمات در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت: در حوزه حمل و نقل درون شهری نیز به سبب دوری هتلها در مکه مکرمه از حرمین شریفین تمهیداتی اندیشیده شده و قراردادهای حمل و نقل شهری نیز منعقد شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت توصیه کرد که زائران حتما از فرصت معنوی به دست آمده در مکه مکرمه و مدینه منوره برای زیارت بهترین بهره را کسب کنند و وقت خود را در بازارها و مراکز خرید تلف نکنند.
رشیدیان همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای ایام تشریق و حضور زائران در مشاعر مقدسه عرفات و منا گفت: سالهاست که موضوع حمل و نقل ترددی برای انتقال زائران انجام می‌شود و این بزرگترین و مهمترین حمل و نقل با توجه به نظم و انضباط مدنظر است؛ البته باید زائران عزیز نیز نظم و انضباط را مورد لحاظ قرار دهند.
وی تصریح کرد: البته مدیران محترم در این رابطه توجیه شده اند و زائران نیز باید همکاری و همراهی لازم را در زمانبندی تعیین شده داشته باشند.
رئیس سازمان حج و زیارت به چادرهای عرفات و منا اشاره کرد و افزود: منا و عرفات در زمینهای محدودی قرار گرفته اند و حجاج باید در این فضای تعیین شده بسر ببرند.
رشیدیان با بیان اینکه کاروانها باید نسبت به چادرهای منا و برنامه ریزی انجام شده آگاه باشند، گفت: زائران باید بدانند که آماده یک اقامت اردوگاهی در منا و عرفات می شوند و باید در کنار سایر نژادها و قومیت ها در مدت کوتاهی زندگی کنند.
وی همچنین به موضوع «حلق» در منا اشاره کرد و گفت: آقایان باید در زمان حلق نظافت را رعایت کنند چرا که این مهم یکی از اعمال حج محسوب می شود و نظافت و بهداشت نیز از ارکان آن به حساب می آید.
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین توصیه کرد زائران قوانین کشور میزبان را رعایت نمایند و در این رابطه مدیران نیز وظایف توجیهی برای زائران خواهند داشت.
وی به زائران توصیه کرد که حتما در کلاسهای آموزشی حضور یابند و از مسائل مد نظر در خصوص موضوعات اجرایی و مناسک به صورت کامل آگاه و توضیح شوند.رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: افتخار همه ما و کارگزاران عشق به خدمت و خادمی حجاج است و همه مدیران که افتخار خدمت دارند با عشق در این راه قدم نهاده اند.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برخی رهنمودهای دیگر به حجاج گفت: حضور در کلاسهای آموزشی، به دست آوردن اطلاعات آموزشی-بهداشتی، داشتن استطاعت جسمی، کسب آمادگی جسمانی و بهره گیری از تمامی لحظات معنوی باید مورد توجه قرار گیرد.
رشیدیان در پایان تاکید کرد: زائران عزیز حضور در سرزمین وحی را مغتنم شمارند و قدر این لحظات را بیشتر بدانند؛ بهتر است که زائران فرصت خود را در بازارها صرف نکنند و می‌توانند سوغات لازم را در ایران تهیه نمایند و امیدواریم حج باعزت معنویت اتحاد و همدلی بین مسلمانان باشد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.