Thursday 01 June 2023
EN

نگارخانه

View Article

پیشنهاد رییس سازمان حج وزیارت برای بازگشایی مرزهای زمینی از عید سعید فطر/ راهکار وزیر گردشگری عراق در خصوص بازگشایی مرزهای زمینی

پیشنهاد رییس سازمان حج وزیارت برای بازگشایی مرزهای زمینی از عید سعید فطر/ راهکار وزیر گردشگری عراق در خصوص بازگشایی مرزهای زمینی
رییس سازمان حج و زیارت در سفر خود به کشور عراق پیشنهاد کرد در صورت مساعدت لازم از سوی مسئولان ذیربط عراقی، مرزهای زمینی دو کشور از عید سعید فطر به روی زائران و مشتاقان سفر عتبات عراق بازگشایی شود و اعزام ها با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی انجام پذیرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حج وزیارت؛ دکتر سید صادق حسینی در دیدار با حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق با اشاره به فعالیت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر خدمات زیارتی در ایران گفت: این دفاتر زیر نظر سازمان حج وزیارت کار اعزام زائران را برعهده دارند .
وی با اشاره به گران بودن سفرهای هوایی اعزام زائران ایرانی به عراق و هزینه های بالای فرودگاه نجف اشرف گفت: انتظار داریم هزینه های سفرهای هوایی کاهش یابد تا شاهد تردد بیشتر زائران ایرانی باشیم، همانطور که مرز زمینی ایران هم اکنون بر روی زائرین عراقی باز است.
رئیس سازمان حج وزیارت به منویات رییس جمهور کشورمان مبنی بر اعزام زائران به اعتاب مقدسه اشاره کرد و گفت: ایشان اعتقاد دارند که شرایطی فراهم شود که تشرف زائران دو کشور ایران و عراق با حداقل هزینه ها اتفاق بیافتد و اعزام ها تسهیل شود که به همین سبب تخفیف های سفرهای هوایی به ویژه در نجف می تواند در این رابطه کارساز باشد.
به گفته حسینی، از سرگیری اعزام های زائران دو کشور به صورت زمینی نیز می تواند در رابطه با کاهش هزینه های سفر زائران دو کشور راهگشا باشد .
وی افزود : یکی از عمده ترین دلایل بسته شدن مرزهای زمینی موضوع شیوع کرونا بوده که در حال حاضر با وجود واکسیناسیون حدود ۷۵ درصدی در کشورمان و اهتمام به رعایت شیوه نامه های بهداشتی، این موضوع می تواند در دستور کار باشد تا شاهد تردد زائران ایرانی به صورت زمینی هم باشیم.
رییس سازمان حج وزیارت با اعلام این درخواست که بازگشایی مرزهای زمینی موجب برآورده شدن خواسته بسیاری از متقاضیان سفر به عتبات عالیات می شود ، پیشنهاد کرد؛ این مهم از عید سعید فطر و با مساعدت دست اندرکاران و مسوولان عراقی ذیربط انجام گیرد.
دکترحسینی با تاکید بر اعزام های زمینی با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی تصریح کرد : این اعزام ها می تواند زیر نظر کامل سازمان حج و زیارت و وزارت سیاحه عراق و با رعایت شیوه نامه های های تدوین شده صورت پذیرد تا مشکلی به لحاظ موضوع کرونا نیز وجود نداشته باشد .
وی افزود: تا ایام اربعین فرصت چند ماهه ای باقی مانده است که با توجه به استقبال مشتاقان برای پیاده روی اربعین حسینی(ع) ، می توانیم با از سرگیری اعزام های زمینی بر اساس دستورالعمل های بهداشتی ، شرایط مناسب تری را تا زمان اوج سفرها در آن ایام شکل دهیم.
رییس سازمان حج وزیارت همچنین به موضوع مشخص شدن رتبه بندی استاندارد هتل های عراق اشاره کرد و گفت: مشخص شدن این موضوع در برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت برای اسکان زائران می تواند موجب کاهش مشکلات و دغدغه های زائران و افزایش رضایتمندی شود.
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به رییس سازمان و هیئت همراه، بر انعقاد یادداشت تفاهم فی مابین در خصوص اعزام زائران دو کشور تاکید کرد و گفت؛ امیدواریم این تفاهمنامه هر چه زودتر نهایی شود.
وی افزود: امیدواریم شاهد گسترش سفرهای زیارتی و همچنین هماهنگی و تعاملات بیشتر در راستای تسهیل امور زائران دو کشور باشیم.
وزیر فرهنگ و گردشگری عراق هدف زوار دو کشور را زیارت ائمه معصومین علیهم السلام دانست و اظهار داشت: ما به سبب موضوع زیارت و اشتراکات دینی، به مثابه یک روح در دو بدن هستیم به همین سبب دلها و خانه های مردم عراق به روی زائران ایرانی گشوده است و از موضوع گسترش تعداد زایران و توجه به فرهنگ زیارت استقبال می کنیم .
به گفته وی ، امضای یادداشت تفاهم برای موضوع زیارت می تواند نیازهای زائران دو کشور را مرتفع سازد و اظهار امیدواری کرد؛ این مهم هرچه سریعتر نهایی شود .
ناظم به موضوع بازگشایی مرزهای زمینی نیز اشاره کرد و افزود: وزارت گردشگری این موضوع را پیگیری خواهد کرد و آن را در هیئت دولت مطرح خواهیم کرد تا بررسی نهایی صورت گیرد.
وی در پایان ضمن اشاره به آماده بودن رتبه بندی هتل ها گفت: این رتبه بندی را در اختیار سازمان حج وزیارت قرار می دهیم تا به رفع دغدغه ها در این خصوص کمک نماییم.
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.