Wednesday 24 April 2024
EN

نگارخانه

View Article

برگزاری کنگره حج تمتع سال 1402

برگزاری کنگره حج تمتع سال 1402

تمام "حجاج" پیش از تاسوعای حسینی به کشور باز می‌گردند

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: اعزام زائران خانه خدا از سوم خرداد آغاز و تا سوم مرداد ماه به پایان رسیده و پیش از تاسوعای حسینی تمام ایرانی‌ها به کشور باز می‌گردند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، عصر روز سه شنبه(26 اردیبهشت) درجمع زائران خانه خدا در اصفهان اظهار داشت: شما زائران پس از سال‌ها انتظار امسال زائر خانه خدا و در میان کاروان حج جمهوری اسلامی ایران هستید، حجی که از 16 سال پیش برای کسانی که ثبت نام کرده‌اند آغاز شده و حدود 16 سال دیگر افراد در نوبت هستند.

وی با بیان اینکه باید این سفر را بسیار قدر بدانید و برای آن به صورت ویژه برنامه‌ریزی کنید، تصریح کرد: اعزام و بازگشت زائران خانه خدا از سوم خرداد آغاز و تا سوم مرداد ماه به پایان می‌رسد و پیش از تاسوعای حسینی تمام ایرانی ها به کشور باز می‌گردند. اگر برنامه برای خودتان داشته باشید پس از بازگشت از سفر به دلیل بهره‌مندی کافی از این سفر سجده شکر به جا می‌آورید. عمر سفر کوتاه است و باید برای بهره‌مندی از آن برنامه‌ریزی کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه باید در این خصوص از اساتید آموخت که استادان این راه ائمه اطهار و مراجع تقلید هستند، بیان کرد: امام (ره) می‌فرمایند مهم آن است که حاجی بداند کجا می‌رود و دعوت چه کسی را اجابت می‌کند و میهمان کیست و آداب آن چیست، بداند که هر خودخواهی و خودبینی با خدابینی مخالف است. شما به دیدار خداوند می‌روید، خیلی از کسانی که استطاعت مالی خوبی دارند به این سفر دعوت نشدند.

وی تصریح کرد: باید در این سفر انسان همه خودخواهی را زمین بگذارد و ببیند خواسته خدا چیست. مقام معظم رهبری می‌فرمایند که در این حج ما درس‌ها می‌آموزیم که از جمله آن همزیستی مسالمت‌آمیز با فرهنگ‌های مختلف است. همه مسلمان‌ها با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و ایده‌های مختلف به حج آمده‌اند و همه یک سخن دارند و آن هم الله اکبر است. از جمله دیگر درس‌های این سفر ساده‌زیستی است که از پوشش این مراسم معنوی مشخص است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه خودکنترلی از دیگر درس‌های مهم این سفر بوده چرا که باید رفتارهای خود را کنترل کنیم، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که این حج را با قصد تقرب به خدا آغاز کنید، سپس فرمودند که لحظه لحظه این سفر را قدر بدانید، همین که شما در مسجد الاحرام نشسته‌اید ثواب می‌کنید. آنجا بارش ثواب برای کسانی است که حواسشان جمع باشد، سعی کنید با برنامه به این سفر روید در غیر این صورت ضرر می‌کنید.

وی ادامه داد: این سفر، سفر عمر است و ممکن است دیگر این سفر برای ما تکرار نشود چرا که بیش از 950 هزار نفر همچنان در صف حج هستند. خوب است که  دفتر یادداشت داشته باشید و از راهنمایی‌های هدایتگران این سفر معنوی بهره‌مند شوید. برنامه روزانه داشته و سعی به انجام آن داشته باشید. یکی از کارهایی که انجام می‌دهید، اسامی افرادی که با آنها ارتباط داشتید یادداشت کنید و در سفر از آنها یاد کنید.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: امام صادق(ع) می‌فرمایند که اگر مکه رفتید و به نیت طومار بزرگی که به نیتشان طواف کردید، برگردید به آنها بگویید، درست گفتید. زائران گرانقدر ما همه پیرو امام راحل هستیم که فرمود من یک موی کوخ‌نشینان را به کاخ نشینان نمی‌دهم . به یاد کوخ‌نشینان کشورمان باشیم چرا که گمنام هستند و برای یک لقمه نان حلال تلاش می‌کنند، او معلوم نیست مکه رود اما شما در آنجا به یاد آنها باشید.

وی بیان کرد: کتاب‌هایی که در رابطه با حج هست، مطالعه کنید، همچنین جنبه‌های مختلف و مناسک را به خوبی یاد بگیرید و از روحانی کاروان به خوبی بهره‌مند شوید.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه یاد گرفتن مناسک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: تعاون و همکاری از دیگر موارد مهم در این سفر است، سازمان حج و زیارت و مسئولان آن بر آن شدند تا در برخی بخش‌ها تعداد نیروها و خادمان را کاهش دهند و زائران بیشتری به حج روند چرا که تعداد اعزام ما به حج مشخص است. به همین دلیل لازم است که خود زائران همراهی لازم را داشته باشند.

وی با بیان آنکه در کاروانتان افرادی هستند که آسیب‌پذیرند و کمک نیاز دارند، به آنها کمک کنید، اظهارداشت: به زمان‌های مشخص شده توسط مدیر کاروان توجه فرمایید، مراقب سلامتی‌تان باشید تا در کمترین حالت به درمان نیازمند شوید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درخصوص تحول اخلاقی و رفتاری اظهار داشت: در این سفر یک ماه تنها فرصت عبادت دارید، به همین خاطر تنها زمان فکر کردن به اعمال گذشته و تصمیم‌گیری برای آینده است به همین دلیل فرصت مناسبی برای خودسازی است. اگر خوی بد داریم، مکه محلی است که باید توبه  و خود را تصحیح کنیم و آغاز این تحول با حلالیت طلبیدن در ایران است.

وی با اشاره به انس با قرآن به عنوان یکی از مهم‌ترین نکات این سفر خاطرنشان کرد: در روایات آمده است که انس با قرآن را در این سفر داشته باشید. ممکن است کسی سواد قرآن خواندن نداشته باشد به همین خاطر می‌تواند هر صفحه از قرآن را که باز می‌کند، به ازای هر صفحه یک حمد بخواند. انتخاب همسفر از نکات قابل توجه در سفر معنوی حج بوده، شما در این سفر برای خود رفیق و یاری پیدا کنید که ویژگی‌های اهل عبادت بودن، صداقت داشتن و خوش اخلاق بودن داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: حفظ وحدت و اخلاق تقریب مذاهبی نکته حائز اهمیت این سفر معنوی است. در این سفر برخی افراد به طور مثال اهل تسنن هستند و باید روحیه وحدت را در همه جا حفظ کرد.

وی تصریح کرد: حمایت از مسجدالاقصی و قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین نکته آخر مهم این سفر است. یک روزی در این عالم رژیم صهیونیستی طی 6 روز بخشی از خاک مسلمانان را گرفت، اما این فکر امام (ره) بود که جامعه اسلامی را بیدار کرد. در هفته گذشته همین رژیم صهیونیستی که به نوعی قوی‌تر شده بود تاب و تحمل بیش از 5 روز مقابل یک گروه جهادگر فلسطینی را نداشت.

پیام‌های امامان انقلاب نگاه جدیدی را در خصوص حج ایجاد کرد

استاندار اصفهان  نیز در این همایش اظهار داشت: حج بزرگترین همایش اسلامی است که نمایندگان و زائران زیادی را از بیش از یکصد کشور دنیا در سرزمین وحی دور هم جمع می‌کند و زائران خانه خدا با دل‌کندن از همه تعلقات و وابستگی‌های دنیوی و مادی سعی می‌کنند با حضور در معیادگاه مسلمین و شرکت در باشکوه‌ترین محفل دیدار خالق و مخلوق یکی از جلوه‌های روابط بین عبد و معبود را رقم بزنند

سیدرضا مرتضوی ادامه داد: اهمیت این سفر در این است که همه این زائران به عشق لقای الهی و در جهت ثبت ارادت و بندگی خود و تیعیت از دستورات الهی و با هدف پالایش روح و حرکت در مسیر معنوی حج به این فریضه ورود می‌کنند.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط