Friday 16 April 2021
EN

نگارخانه

View Article

تغییرات در حج تمتع و عمره 93

تغییرات در حج تمتع و عمره 93

مهندس سعيد اوحدي، رييس سازمان حج وزيارت در جمع روحانيون كاروان‌هاي حج تمتع در شهرستان قم با ارائه گزارشي از اقدامات و فعاليت‌هاي سازمان حج وزيارت در سال گذشته گفت: در عمره و عتبات، سال گذشته توفيقات خوبي داشتيم، و توانستيم به موفقيت‌هاي خوبي دست يابيم.

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت استان قم مهندس اوحدی گفت: در عمره سال گذشته ۴۹۳ هزار نفر اعزام شدند، اما امسال تعداد آمار اعزامي‌ها به عمره از مرز ۵۳۰ هزار نفر عبور كرد در حالي كه بيش از دو ماه تا پايان اعزام عمره باقي مانده است.

اوحدي ادامه داد: با توجه به برنامه‌ريزي كه جهت اعزام ۸۳۰ هزار زائر داريم با اين آمار تعداد عمره گزاران نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزايش خواهد يافت.

وي يادآور شد: امسال تصميم داشتيم كه ۸۵۰ هزار زائر را به عربستان اعزام كنيم، اما به دليل افزايش دامنه طرح توسعه مسجدالنبي و ايجاد برخي مشكلات امكان اعزام اين تعداد عمره‌گزار وجود ندارد و تلاش خواهيم كرد طبق برنامه‌ريزي انجام شده، همان ۸۳۰ هزار زائر را به عربستان اعزام كنيم تا زائران بیشتری بتوانند از اين فضاي معنوي بيشتر بهره بگيرند.

معاون وزير ارشاد تصريح كرد: براساس اعلام وزارت حج عربستان، هتل قصرالدخيل در مدينه منوره به زودي تخريب و از چرخه اقامتگاه‌هاي زائران ايراني خارج خواهد شد. اين هتل يكي از اقامتگاه‌هاي زائران ايراني و همچنين محل استقرار ستاد عمليات عمره و بعثه مقام معظم رهبري در موسم تمتع بود كه با توجه به تخريب اين هتل، امكان اقامت برخي از زائران ايراني گرفته شد.

وي با بيان اينكه در حوزه اعزام به عتبات در ۸ ماه گذشته نسبت به مشابه آن ۸۵ درصد افزايش اعزام وجود داشته است، ادامه داد: با توجه به برخي مشكلات زيرساختي در اقامتگاه‌هاي زائران ايراني در داخل كشور و كشور عراق، به همين دليل شركت «اميد زائر» را با سرمايه‌اي ۱۰۰۰ ميلياردي به ثبت رسانديم كه اين شركت به زودي كار ساخت نخستين زائر را در مرز چزابه آغاز خواهد كرد.

رئيس سازمان حج و زيارت كشور افزود: در سال گذشته ۶۷ پرواز عمره بدلايل شرايط آب و هوايي جابجا شد كه همه خدمات مربوط به اسكان، پذيرايي و انتقال پرواز زائران با هزينه سازمان و از محل صرفه جويي‌ها صورت گرفت و هيچگونه خسارتي از زائران دريافت نشد.

مهندس اوحدي از همكاري و هماهنگي خوب كنسولگري عربستان در تهران و مشهد تقدير كرد و ادامه داد: با افزايش ۶۸ درصدي اعزام روزانه تا ۱۱ هزار ويزا از طرف كنسولگري كشور عربستان در كشورمان صادر مي‌شود و با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته تا امروز هيچ كدام از پروازهاي عمره مفرده به دليل عدم صدور ويزا لغو يا جابجا نشده است.

وي در خصوص تفاوت‌‌هاي حج تمتع امسال را با سال گذشته گفت: آغاز زود هنگام ثبت‌نام نسبت به سال گذشته از جمله اقداماتي بود كه بسيار زود انجام شد و امروز عوامل اجرايي و كارگزاران حج در تلاشند كه در اين مدت، تمام برنامه‌‌ريزي‌ها را انجام دهند تا زائران با راحتي بهتر و بيشتري به اين سفر معنوي اعزام شوند.

اوحدي با بيان اينكه در حال حاضر بيش از يك و نيم ميليون ايراني در صف انتظار اعزام به حج تمتع به سر مي‌برند، افزود: با اين تعداد زائر، حدود بيست سال طول مي‌كشد تا تمامي اين زائران به حج تمتع اعزام شوند.

وي با بيان اينكه تا مدت زمان اعزام زائران به حج تمتع فرصت زيادي باقي است، افزود: روحانيون و مديران كاروان‌ها در اين مدت مي‌توانند با برنامه‌ريزي درست و دقيق خود جهت آموزش‌هاي لازم به زائران عزيز برنامه‌ريزي كنند.

رييس سازمان حج وزيارت تصريح كرد: امسال تركيب كاروان‌هاي حج تمتع تغيير كرده است و هم‌اكنون ۴۵۰ كاروان در قالب‌هاي ۱۳۵ و ۱۶۵ نفره ساماندهي شده اند.

وي ادامه داد: در حج امسال تمهيدات لازم تدارك ديده شده است كه براي نخستين بار دستيار زن به كاروان‌ها اضافه خواهد شد كه مدير كاروان مي‌تواند يكي از دستياران خود را زن انتخاب كند.

معاون وزير ارشاد گفت: در سال جاري براي نخستين بار تداركات حج تمتع به صورت صد درصد متمركز انجام خواهد گرفت و همچنين تلاش خواهيم كرد تا تنوع غذایي را براي زائران ايجاد كنيم.

وي افزود: طبق برنامه سال گذشته، امسال هم به جاي پزشك كاروان، پزشك مجموعه را خواهيم داشت و در هر پرواز حداقل يك پزشك با زائران همراه خواهد بود و تمامي اطلاعات پزشكي زائران در اختيار پزشك مجموعه قرار خواهد گرفت تا پزشكان در هنگام درمان زائران بتوانند به راحتي و سرعت كار خودشان را انجام دهند.

اوحدي يادآور شد: در سال جاري ظرفيت پزشكان حج دوبرابر افزايش يافته است تا آسيب‌ها را در طول سفر براي زائران نداشته باشيم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در حوزه حمل و نقل نيز امسال برخي تغييراتي داشتيم كه از جمله افزايش ايستگا‌هاي پرواز از ۱۷ ايستگاه به ۱۹ ايستگاه است كه در روزهاي اخير استان همدان به جمع اين ايستگاه‌ها افزوده شد.

رييس سازمان حج وزيارت ادامه داد: سال گذشته تنها ايستگاه پروازي تهران، پرواز مستقيم مدينه قبل و مدينه بعد داشت، اما امسال ۹ ايستگاه ديگر نيز اين برنامه را خواهند داشت.

وي افزود: به دليل برخي تخلفات و عدم ارائه خدمات درست حمل و نقلي به زائران ايراني، شركت «ابوسرهد» از گردونه حمل و نقل حجاج ايراني خارج شد.

اوحدي گفت: در حج تمتع امسال مجموعا ۸۴ هتل در اختيار زائران ايراني قرار خواهد گرفت كه ۵۷ هتل در مكه مكرمه و ۲۷ هتل در مدينه منوره است و ۲۵ درصد هتل‌هاي سال گذشته به دليل مشكلاتي از گردونه خدمات حذف شدند.

وي افزود: امسال حتي يك ريال هم افزايش قيمت حج تمتع نداشتيم و حداقل قيمت‌ها هفت ميليون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شد، اما آخرين قيمت به دليل ارائه خدمات بهتر و بيشتر با ۲۰۰ هزار تومان افزايش روبه‌رو شد كه اين هم به دليل افزايش سطح كيفيت بود.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: در سال گذشته دو ميليون تومان به زائران حج تمتع عودت داده شد كه امسال با صرفه‌جويي‌های صورت گرفته مبلغ ۲ ميليون ۴۵۰ هزار تومان در بخش قيمت‌هاي حج تمتع لحاظ شد

 

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.