Thursday 15 April 2021
EN

نگارخانه

View Article

گزارش برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت برای حج 94 / احتمال محاکمه دو مامور فاسد فرودگاه جده تا قبل از ماه رمضان

گزارش برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت برای حج 94 / احتمال محاکمه دو مامور فاسد فرودگاه جده تا قبل از ماه رمضان

رئیس سازمان حج و زیارت در همایش مدیران و معاونان کاروان ها و مدیران مجموعه های حج تمتع  استان تهران گزارشی از برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص عملیات حج تمتع امسال ارائه کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس «سعید اوحدی» صبح دوشنبه 11 خردادماه در همایش مدیران و معاونان کاروان ها و مدیران مجموعه های حج تمتع  استان تهران که در سالن همایش های سازمان حج و زیارت برگزار شد، به توفیقات حاصل شده در عملیات حج سال 93 اشاره کرد و گفت: شما مدیران در عملیات حج به عنوان پیشقراولان عرصه خدمت بصورت شبانه روزی در هتل های مکه و مدینه با زائران در ارتباط هستید و لازم است در خصوص اجرای بهتر عملیات حج سال جاری از هم اکنون در جهت آسیب شناسی عملیات و همچنین تهیه چک لیستی از مشکلات مجموعه ها و ارائه راهکارهای اجرایی حل مشکلات اقدام نمایید.

 وی در ادامه سخنانش به دیدار دست اندرکاران حج با رهبر معظم انقلاب پس از اجرای مراسم حج سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته بعد از مراسم حج ابراهیمی برای گزارش عملیات حج تمتع خدمت رهبر انقلاب رسیدیم و در این دیدار تبسم معظم له نشان از رضایت نسبی ایشان از اجرای عملیات حج سال گذشته داشت که این مهم سرمایه عظیم و ارزشمندی برای مجموعه حج و زیارت است و از سویی مسئولیت ما و شما در حوزه عملکردمان را سنگین تر می کند.

** برنامه ریزی بموقع ، همدلی و انسجام کلید موفقیت عملیات حج

 رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان برنامه ریزی بموقع و وجود همدلی و انسجام در مجموعه خانواده حج و زیارت شامل بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت، مرکز پزشکی حج و زیارت، کارگزاران و ... را دو دلیل اصلی موفقیت نسبی در عملیات حج سال گذشته برشمرد و اظهار داشت: 7 کارگروه تخصصی به منظور بررسی مسائل حج در موسم حج 93 تشکیل شد که در جلسات این کارگروه ها در حین عملیات مسائل مورد بررسی قرار می گرفت و چاره‌اندیشی می شد که همان کارگروه ها فعالیت خود را برای برنامه ریزی عملیات حج 94 تا به امروز ادامه می دهند. 

 مهندس اوحدی خطاب به مدیران کاروان ها و مجموعه های حج تمتع استان تهران تأکید کرد: هم اکنون بیش از دو و نیم ماه تا شروع اعزام های حج زمان باقی است که در این مدت لازم است برای رفع هر گونه کمبود و کاستی و مشورت در قالب کارگروه های تخصصی تلاش لازم را داشته باشیم.

 رئیس سازمان حج و زیارت بر وجود انسجام و همدلی و وحدت میان دست اندرکاران اجرایی حج تأکید کرد و گفت: باید دقت داشته باشیم که این انسجام و همدلی برای خدمات به زائری است که قرار است فریضه واجب خود را که از شئونات ولایت است، بجا بیاورد، بکار گرفته می‌شود.

 وی در سخنانش به اولین حج پیامبر اسلام(ص) بعد از فتح مکه اشاره کرد و بیان کرد: پیامبر (ص) در آن مراسم به پیروانشان فرمودند رحمت خداوند بر مسلمانانی که بر قومی که نظاره گر هستند(مشرکین) ، اقتدار اسلام را نشان می دهند و ما نیز باید تلاش کنیم که با اجرای حجی درخور، اقتدار اسلام را برای جهانیان به نمایش بگذاریم و با توجه به شرایط منطقه ، حج نماد  کارآمدی نظام خواهد بود که جهانیان نظاره گر آن خواهند شد.

** بیش از 95 درصد برنامه ریزی های حج انجام شده است

 رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه بیش از 95 درصد برنامه ریزی های حج امسال انجام گرفته است، ادامه داد: زائران حج امسال در قالب 455 کاروان به سرزمین وحی اعزام می شوند و با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته بدلیل تقاضای بیشتر زائران و همچنین توزیع عادلانه خدمات، پروازهای مدینه قبل نسبت به گذشته 16 درصد افزایش یافته است.

 وی در این باره افزود: امسال زائران حج از 19 ایستگاه پروازی به سرزمین وحی اعزام خواهند شد که حدود 36 هزار نفر از زائران در قالب پروازهای مدینه قبل و حدود 28 هزار نفر از زائران در قالب پروازهای مدینه بعد به حج مشرف می شوند.

 رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: امسال ایستگاه های تهران، خراسان رضوی و اصفهان که پروازهای 15 استان را پوشش می دهند، دارای پروازهای مدینه قبل می باشند که این اقدام گام مهمی در راستای توزیع عادلانه خدمات محسوب می شود.

** افزایش اعزام پزشکان زن در حج امسال

 مهندس اوحدی به برنامه ریزی برای ارائه خدمات پزشکی در حج  امسال اشاره کرد و گفت: خدمات خوبی در این حوزه پیش بینی شده است و کارگروه های تخصصی در این زمینه تشکیل شده است. سال گذشته بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اولین بار طرح انطباق در حج به اجرا در آمد و 60 پزشک زن برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بانوان زائر، به حج اعزام شدند که با توجه به استقبال و موفقیت این طرح ، تعداد پزشکان زن اعزامی در حج امسال نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

 رئیس سازمان حج و زیارت به تأکید رهبر معظم انقلاب در تأمین اقلام مورد نیاز حجاج از داخل کشور اشاره کرد و افزود: در حج 92 ، 22 قلم از اقلام تدارکاتی حج از داخل کشور تأمین شد که بنابه تأکید معظم له این میزان در حج سال گذشته به 61 قلم افزایش یافت بگونه ای که بخشی از میوه مصرفی زائران را نیز از ایران تأمین می کردیم.

** تأمین گوشت مصرفی حجاج از داخل کشور

 وی ادامه داد: امسال امیدواریم تعداد اقلام تدارکاتی حج که از ایران تأمین می گردد، به 70 قلم افزایش یابد. در عملیات عمره 94-93 برای اولین بار بخش عمده ای از گوشت مصرفی عمره گزاران از ایران تأمین شد، برای حج امسال نیز مجوز تأمین گوشت از داخل کشور برای مصرف حجاج اخذ شده است.

 رئیس سازمان حج به برنامه ریزی برای تغذیه حجاج اشاره کرد و گفت: کارگروه تغذیه و تدارکات در این خصوص نیز اقداماتی انجام داده اند و از آنجایی که زائران بین 22 تا 25 روز در مکه حضور دارند و یکنواختی برنامه غذایی موجب آزار زائران و تحلیل قوای جسمی آنان می شود با همفکری دست اندرکاران آشپزخانه های مرکزی و بهره گیری از تجربیات 30 ساله آنها، 9 غذای جدید و متنوع در برنامه غذایی حجاج امسال گنجانده می شود.

** حذف 25 درصد از هتل های کم کیفیت از گردونه خدمات رسانی به حجاج

 مهندس اوحدی همچنین در خصوص برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص اسکان زائران اظهار داشت: 25 درصد هتل هایی که در حج گذشته در ارائه خدمات به زائران مشکل داشتند، از چرخه خدمات رسانی به زائران بیت الله الحرام حذف گردیدند.

 وی با اشاره به اینکه قوانین عربستان برای پذیرش حجاج دائماً در حال تغییر است، بیان کرد: سال گذشته عربستان استفاده از نرم افزار مسار الکترونیکی را مطرح کرد که تمام خدماتی که به زائران ارائه می شود از جمله خدمات حمل و نقل، تغذیه و تدارکات ، ایام تشریق و خیمه ها و همچنین صدور ویزا و دیگر اطلاعات زائران بایستی در این نرم افزار ثبت می شد که استفاده از این نرم افزار اعزام زائران بسیاری از کشورهای اسلامی را با اختلال مواجه کرد، اما خوشبختانه با تلاش ها و توانمندی حوزه انفورماتیک سازمان حج و زیارت مشکلی در این خصوص برای حجاج ایرانی بوجود نیامد.

 رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: امسال برای دومین بار حجاج ایرانی هزینه متفاوت سفر حج خود را در دو قسط پرداخت کردند که این اقدام رضایت زائران را در پی داشته است و هم اکنون صد در صد زائران حج امسال هزینه سفر خود را پرداخت کرده اند.

** کاهش 5 درصدی قیمت کاروان های حج

 وی ابراز خرسندی کرد: علی رغم افزایش 10 درصدی نرخ ارز، تورم موجود در عربستان و همچنین حذف 25 درصد هتل های کم کیفیت از گردونه خدمات به حجاج، قیمت حج تمتع نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش یافته است.

 رئیس سازمان حج و زیارت نسبت به شرایط امروز منطقه و فتنه هایی که دشمن طراحی کرده است، هشدار داد و اظهار داشت: ما باید با گسترش انسجام و همدلی و وحدت در مجموعه ، خود را در مقابل آسیب ها ایمن کنیم.

 وی در این باره افزود: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری رعایت اخلاق از الزامات قبولی حج واجب است، شاید دشمن بخواهد با برخی رفتارها ما را عصبانی کند، لذا همه ما و شما در این خصوص وظیفه جدی داریم  ، روحانیون معزز کاروان ها و مدیران محترم کاروان ها بایستی زائران را مکرراً به رعایت اخلاق توصیه کنیم و خودمان نیز در این راستا تلاش کنیم.

 رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت : مدیریت در حج تمتع ، مدیریت بحران است که نیازمند سعه صدر و انسجام است، بهر حال ممکن است در اجرای عملیات بزرگ حج، عمره و عتبات بعضاً بین عوامل اجرایی اختلاف سلیقه هم وجود داشته باشد اما می توانیم با انتقاد بجا مشکلات را برطرف کنیم و موجبات عزتمندی زائران را فراهم آوریم.

** احتمال محاکمه دو مأمور خاطی فرودگاه جده تا قبل از ماه رمضان

 رئیس سازمان حج و زیارت در سخنانش به پیگیری های انجام شده در خصوص حادثه تلخ فرودگاه جده اشاره کرد و گفت: امیدواریم پیش از ماه مبارک رمضان محاکمه دو مأمور پلیس خاطی و مجرم فرودگاه جده انجام گیرد و این دو نفر به اشد مجازات برسند.

 وی در این باره توضیح داد: ممکن است جلسات محاکمه این دو پلیس خاطی تا پایان همین هفته آغاز شود، در این خصوص تحقیقات لازم انجام شده و بازپرس مربوطه پرونده را تحویل دادگاه جده داده است. طی یکی دو روز اخیر با تماس هایی که با سرکنسولگری جمهوری ایران در جده داشتم، آنها هم مجدانه پیگیر موضوع هستند و انشاءالله طی روزهای آتی با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی شاهد محاکمه این دو فرد خاطی و فاسد باشیم و با تماسی که با نماینده سازمان حج و زیارت در عربستان داشتم، به ایشان نیز تأکید کردم که در جلسه دادگاه حضور داشته باشند. بر اساس شواهد موجود کیفرخواست سنگینی برای این دو فرد مجرم و فاسد تنظیم شده است.

** شروع مجدد عمره به شرط تضمین تأمین امنیت زائران

 وی تصریح کرد: محاکمه دو مأمور خاطی به تنهایی موجب از سرگیری اعزام های عمره نخواهد شد و ما پس از محاکمه و مجازات این دو مأمور خاطی طی سفری که به عربستان خواهیم داشت، با وزیر حج آن کشور در خصوص دفاع و صیانت از حقوق زائران مذاکره خواهیم کرد و در صورت اطمینان از تأمین امنیت زائران و مشخص شدن راهکارهای لازم در این خصوص در فرودگاه و اماکن مقدسه و ... برای اعزام زائران در عمره آتی برنامه ریزی خواهد شد.

** برگزاری اولین جلسه شورای عالی حج در دولت تدبیر و امید

 رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به برگزاری جلسه شورای عالی حج به ریاست معاون اول محترم رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: هفته گذشته اولین جلسه شورای عالی حج در دولت تدبیر و امید با حضور نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد که با نظر بسیار مثبت تمامی اعضای محترم شورای عالی حج مصوبات لازم برای خدمات رسانی بهتر به زائران در این شورا اخذ شد.

** 9 پروژه اجرایی در عراق

 وی ادامه داد : یکی از سیاست های جدی که با پشتیانی نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت دنبال می شود، بحث اقتصاد زیارت است که در این راستا دو شرکت «عمران و توسعه امید زائر» و «توسعه زیرساخت های مهر و ماه» با مشارکت شبکه بانکی کشور و بخش خصوصی تأسیس شده است و با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال حاضر 9 پروژه در عراق در حال اجرا و یا در شرف اجرا می باشد.

 رئیس سازمان حج در پایان بیان کرد: پروژه ساخت آشپزخانه در نجف را آغاز کرده ایم، هتل روضه الجنان در عراق خریداری شده، همچنین هتل تهران در حال ساخت است، مقدمات ساخت آشپزخانه کاظمین  در دست اجرا است و همچنین زائر سرای چزابه که خرداد ماه سال گذشته کلنگ آن زده شد، در فاز نخست با ظرفیت پذیرش 5 هزار زائر پیش از اربعین امسال به بهره برداری خواهد رسید که بهره برداری این زائرسرا تا پیش از ایام اربعین جزء مصوبات جلسه اخیر شورای عالی حج بوده است.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.