Thursday 15 April 2021
EN

نگارخانه

View Article

پرداخت دیه شهدای حادثه جرثقیل تا قبل از حج / مذاکره برای حضور خانواده شهدای منا بر مزار شهیدان در مقبره الشهدای مکه

پرداخت دیه شهدای حادثه جرثقیل تا قبل از حج / مذاکره برای حضور خانواده شهدای منا بر مزار شهیدان در مقبره الشهدای مکه

رئیس سازمان حج و زیارت روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص دیه شهدای حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و شهدای فاجعه تلخ منا گفت: سعودی ها وعده دادند تا قبل از حج دیه شهدای حادثه جرثقیل را پرداخت کنند و دیه شهدای مظلوم فاجعه غمبار منا در نوبت بررسی آنان قرار دارد همچنین سعودی ها قول دادند شرایطی را فراهم آورند تا پس از موسم حج خانواده شهدای منا مدفون شده در مقبره الشهدای مکه بر مزار عزیزانشان حضور یابند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت مهندس سعید اوحدی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص پیگیری ماجرای فرودگاه جده گفت: در خصوص حکم مأموران سعودی به وزیر حج عربستان اعلام کردیم که تعلل در اعلام حکم دو مأمور خاطی فرودگاه جده سؤالات زیادی در کشور ما ایجاد کرده است. وزیر حج عربستان نیز گفت که من هم تعجب می کنم چرا نتیجه دادگاه اعلام نشده است. در دور دوم مذاکرات قطعاً یکی از سؤال ها حکم مأموران خاطی خواهد بود.

وزیر حج سعودی : دیه شهدای حادثه سقوط جرثقیل قبل از مناسک حج پرداخت می شود

وی در خصوص دیه حجاج به شهادت رسیده در حادثه سقوط جرثقیل گفت: وزیر حج عربستان در مذاکرات اخیر اعلام کرد دیه شهدا ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده و قبل از مناسک حج پرداخت می شود. البته برای حج امسال دعوتی از خانواده‌های زائران به شهادت رسیده در این حادثه (طبق قول دولت سعودی برای دعوت دو نفر از خانواده حجاج کشته شده برای حضور در حج) صورت نخواهد گرفت.

عربستان دیه شهدای منا را مورد بررسی قرار می دهد

اوحدی در خصوص دیه شهدای منا نیز گفت: ما به مسئولان عربستان اعلام کردیم طبق نظر فقهای شیعه و اهل سنت این شهدا قتیل الزحام هستند و دیه آنها بر عهده بیت المال و حاکم محل وقوع حادثه است، که وزیر حج عربستان در پاسخ گفت بعد از پرداخت دیه شهدای حادثه سقوط جرثقیل دیه شهدای منا مورد بررسی قرار می گیرد.

اوحدی در خصوص مسائل درمانی حجاج در حج امسال و ارسال دارو و تجهیزات پزشکی گفت: وزارت حج عربستان اعلام کرده باید داروها ماه شوال به عربستان ارسال شود ما نیز تأکید کرده ایم که درمانگاه ها، بیمارستان ها و هیئت پزشکی ایران مانند سال های گذشته باید در حج حضور داشته و فعال باشد.

مهندس فرهاد پرورش، مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) که جزو هیئت پنج نفره ایران در عربستان نیز بود در این نشست طی سخنانی اعلام کرد: بر اساس تفاهم نامه حج ایران و عربستان  ۵۰ درصد پروازهای حجاج توسط شرکت های هواپیمایی ایرانی و ۵۰ درصد توسط هواپیمایی عربستان صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: البته این رقم قابل تغییر است و ما پیش بینی کردیم که حتی اگر عربستان نخواهد هواپیما به ایران بفرستد از سایر شرکت های ایرانی و حتی خارجی هواپیما اجاره کنیم.

پرورش در خصوص خبر روزنامه عکاظ در خصوص منع ورود هواپیماهای ایرانی به عربستان گفت: مسئول عربستانی که این مطالب را گفته یا قبل از تفاهم نامه صحبت کرده است و یا از مفاد آن و روند مذاکرات و توافقات مطلع نبوده است.

امکان حضور خانواده شهدای منا بر مزار شهدای مدفون در مقبره الشهدای مکه

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان نشست خبری روز گذشته ضمن اشاره به حضور هیئت مذاکره کننده حج جمهوری اسلامی بر مزار شهدای فاجعه منا در مقبره الشهدای مکه،  از درخواست ایران برای حضور خانواده شهیدان فاجعه منا که در مقبره الشهدای مکه مکرمه به خاک سپرده شده اند بر سر مزار عزیزانشان خبر داد و گفت: وزیر حج عربستان این مسئله را پذیرفت و مقرر شد دو نفر از اعضای خانواده این افراد به عربستان اعزام شوند که این مسئله پس از حج و در موسم عمره آتی محقق خواهد شد.

مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.