Tuesday 21 January 2020
EN

نگارخانه

View Article

سرپرست سازمان حج و زیارت بر لزوم توسعه زیرساخت های خدماتی زائران در عراق تأکید کرد

سرپرست سازمان حج و زیارت بر لزوم توسعه زیرساخت های خدماتی زائران در عراق تأکید کرد
امروز در همایش یک روزه مدیران ستادی حج و زیارت با کارگزاران زیارتی اصفهان؛

سرپرست سازمان حج و زیارت با بیان اینکه محدودیت های زیرساختی مانعی برای ارائه خدمات بهینه به زائران عتبات عالیات است، گفت: در حال برنامه ریزی و تلاش برای توسعه زیرساختهای خدماتی زائران در عراق هستیم .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت از اصفهان، سرپرست سازمان حج و زیارت کشور در همایش یک روزه مدیران ستادی این سازمان با کارگزاران حج و زیارت استان اصفهان گفت : حماسه 9 دی اوج شکوه غیرت و شجاعت مردم ایران  و تاریخ ساز جنبش اقتدار ایران بوده است .  

وی با اشاره به اینکه امروز با توجه به توقف سفرهای حج  و عمره و تمایل بیشتر زائران برای سفر به عتبات، برنامه ریزی برای بهبود خدمات این سفرها بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: در سازمان حج و زیارت بر  توسعه و ارتقای این سفرها متمرکز شده ایم  به طوری که از ابتدای سال 94 تاکنون سازمان حج و زیارت بررسی این موضوع را بصورت جدی تر در دستور کار خود قرار داده است .

آقای محمدی با اشاره به اینکه موضوع ارائه خدمات به زائران در  سفرهای عتبات و سفرهای حج و عمره با توجه به شرایط متفاوت دو کشور میزبان قابل قیاس نیست، عنوان کرد:  ما در حال حاضر در عراق با محدودیت های زیرساختی روبرو هستیم و علی رغم همه برنامه ریزی ها و تلاش ها هنوز هم دامنه این محدودیت ها ادامه دارد و نیاز است که با برنامه ریزی های اصولی در صدد رفع این محدودیت ها تلاش نماییم . 

وی کمبود هتل های مناسب و دانش هتلداری در کشور عراق را یکی از محدودیت های زیرساختی سفرهای عتبات عنوان کرد و افزود : درحال حاضر شرایط هتل ها در آن کشور در وضعیت مطلوبی نیست بطوری که در نجف اسکان زائران بسیار محدود و در کاظمین نیز با شرایط مطلوبی روبرو نیستیم از طرفی میزان تقاضای زائران برای اسکان در این شهرها زیاد است و در برنامه های سازمان حج و زیارت باید سیاستی تعریف شود که این شرایط نسبت به قبل بهبود یابد.

سرپرست سازمان حج و زیارت کشور به حماسه حضور میلیونی زائران در  مراسم پیاده روی اربعین اشاره کرد و گفت : امسال جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 300 هزار نفر در این حماسه بزرگ شرکت کرده اند که این وضعیت نشان از رشد چشمگیر  زائران اربعین در طول سال های آینده خواهد بود . 

وی با اشاره به اینکه اولین هتل بین المللی کربلا دو ماه قبل در آن شهر افتتاح و به زائران خدمات ارائه می دهد، گفت: امید است با توجه به اقدام برای توسعه زیرساختهای رفاهی و خدماتی در عراق،  شاهد رشد و توسعه همه جانبه خدمات به زائران باشیم.

وی تصریح کرد : در ساخت هتل ها به دلیل اینکه این هتل ها متعلق به جمهوری اسلامی است درصورتیکه از لحاظ اقتصادی در سال های بعد با مشکل روبرو شویم در شرایط فعلی می تواند عاملی برای سرمایه گذاری در آن کشور باشد . در بحث تغذیه نیز در سال های گذشته با مشکلاتی روبرو بوده ایم که ساخت آشپزخانه های مجهز ایرانی می تواند بر بالابردن کیفیت تولید غذا و افزایش سطح رضایت زائران مثمر ثمر باشد . 

آقای محمدی با اشاره به فعالیت مجموعه های غیر مجاز در زمنیه سفرهای عتبات اذعان داشت:  وقتی حضور زائران در عتبات ناهماهنگ باشد در وهله اول زائران و در ادامه کارگزاران و متولیان اعزام زائران با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

وی به موضوع خدمات حمل و نقل زائران عتبات و نیاز به بهبود کیفیت آن در کشور عراق نیز اشاره کرد و گفت : باید شرایط را برای زائران آسان تر کنیم تا بتوانند در بهترین شرایط در کشور عراق از سفر به عتبات بهره مند شوند که یکی از این اقدامات تلاش برای کاهش هزینه های سفر عتبات است.

وی ادامه داد: وجود نظم یکی از اصلی ترین نیازهای سفرهای زیارتی است و باید به دفاع از کسانی که به صورت اصولی اقدام به اعزام زائران عتبات می کنند پرداخت و  با افرادی که به صورت غیرقانونی در این زمینه فعالیت دارند برخورد قانونی صورت گیرد که در همین رابطه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز قاطعانه وارد میدان شده و موضوع به صورت جدی در حال پیگیری است .

آقای محمدی از طرح نوین عتبات سخن گفت و افزود : اگر در زمینه خدمات رسانی به زائران درست عمل کنیم و اشکالات زیرساختی را برطرف کنیم قطعا با افزایش کیفیت، با افزایش  رضایتمندی زائران روبرو خواهیم شد که لازمه این امر اطلاع رسانی شرایط به زائران توسط مدیران کاروان های اعزامی است که قطعا این مهم می تواند تاثیر زیادی در بالابردن سطح رضایت زائران به همراه داشته باشد .

وی ادامه داد : با اشاره به اینکه اصفهان یکی از سه استان هایی است که بیشترین زائر را دارد گفت : در ایران حدود 2300 دفتر زیارتی وجود دارد که 200 دفتر آن متعلق به اصفهان است و همایش امروزبا هدف برقراری هماهنگی بیشتر بین سازمان حج که متولی امر زیارتی خارج از کشور است ، شرکت شمسا به عنوان مجری عتبات ، شرکت مرکزی کارگزاران استان اصفهان و همچنین مجموع دفاتر زیارتی برگزار شد و این امر سبب شد با تببین برنامه های اجرایی و سیاست های کلی از نقطه نظرات نمایندگان کارگزاران استفاده کنیم که این تبادل نظر قطعا به ارتقاء خدمات و تسهیل مسیر زائران به عتبات بیش از پیش کمک می کند . وی در ادامه به وضعیت خانواده های شهدای حادثه منا اشاره کرد و گفت : پیرو هماهنگی های قبلی سازمان حج و زیارت و بنیاد شهید همچنان از شخص ریاست محترم بنیاد شهید گرفته تا قائم مقام و مجموعه بنیاد به شدت در حال پیگیری و رسیدگی به وضعیت خانواده های شهدا هستند و مشکلات معیشتی بعضی از خانواده های شهدای این حادثه که اصلی ترین دغدغه ها به شمار می آید در حال بررسی است که بنیاد شهید درحال پیگیری به جهت حل این مشکل است . 

آقای زاهدی مدیر حج و زیارت استان اصفهان : دفاتر زیارتی از لحاظ مالی و اقتصادی شرایط خوبی ندارند همایش یک روزه مدیران ستادی سازمان حج و زیارت با کارگزاران استان اصفهان برگزار شد . در این مراسم زاهدی مدیر حج و زیارت استان اصفهان در سخنانی هدف از برگزاری این مراسم را آگاهی کارگزاران با وضعیت عراق و به دنبال آن معرفی سیاست ها و برنامه های تعیین شده ، بررسی چالش ها ، تاثیر نرخ ارز بر هزینه سفر، معرفی طرح نوین عتبات ، بررسی مشکل اعزام های استانی و همچنین چگونگی تاسیس دفاتر کارگزاری در استان ها مطرح کرد . وی در سخنان خود با بیان اینکه سالانه 10 درصد زائران عتبات اعزامی از استان اصفهان هستند تاکید کرد 13 هزار کارگزار و 200 دفتر زیارتی فعال در سطح استان اصفهان در حال فعالیت هستند و از ابتدای امسال تاکنون 30 هزار نفر زائر به عتبات اعزام شده اند . وی با اشاره به اینکه دفاتر زیارتی از لحاظ مالی و اقتصادی در شرایط نابسمانی به سر می برند گفت : تعطیلی حج عمره و همچنین رشد دفاتر غیر مجاز در بحث عتبات باعث نابسامانی مالی و اقتصادی دفاتر زیارتی شده و روزانه با مراجعه بسیاری از مدیران دفاتری روبرو هستیم که درخواست تعلیق دفاتر خود را دارند . وی خواستار حمایت همه جانبه به جهت رفع مشکل مذکور شد و تاکید کرد در همین راستا تاکنون 150 مورد از افراد و گروه ها و دفاتر غیر مجاز را شناسایی کرده و 50 دفتر غیر مجاز را پلمب کرده ایم و پرونده مابقی افراد نیز در حال بررسی و پیگیری است.

  در آخر مراسم سرپرست سازمان حج و زیارت به همراه سایر همکاران ستادی پس از نشست صمیمی با کارگزاران امور زیارتی استان اصفهان  بر مزار گلستان شهدای جنگ تحمیلی و شهدای منا حاضر شدند و نثار روح شهدا ادای احترام و قرائت فاتحه  نمودند.

 

مدیر سایت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

Only registered users may post comments.

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.